Newark İltica Bürosundan Güncel Bilgiler, NJ İrtibat Buluşması Notları Bize Neler Söylüyor?

-Yeni randevu sistemine göre Newark İltica Bürosu (ZNK) dosyaların öncelik sırasını şöyle açıklıyor:

ZNK’ya göre dosyalar 4 kategoriye ayrılmış durumda. Sonradan yapılan başvuruların önceliği var: a) mülakat için yeniden randevu verilen dosyalar; b) başvurudan itibaren 21 gün geçen dosyalar; c) başvurudan itibaren 43 ila 100 gün geçmiş olan dosyalar; d) daha yeni tarihli başvurulardan eski tarihli başvurulara doğru olmak üzere, başvurudan itibaren 100 günden fazla geçmiş olan diğer dosyalar. Bu durumun istisnaları şöyle 1) kısa bildirim dosyaları (başvuru sahiplerinin 3 haftalık bildirim hakkından feragat ettiği dosyalar) ve 2) Hızlandırılmış Dosyalar. ZNK şu gibi sebeplerle hızlandırma başvurusu yapılabileceğini belirtiyor: insani, sağlık ve diğer ciddi sebepler. Halihazırda yapılmış başvurular için, başvuru sahibi veya avukatı hızlandırma veya kısa listeye alınma talebinde bulunabilmektedir.

-İltica mülakatı sırasında müdahale ile ilgili olarak Newark İltica Bürosu (ZNK) avukatlar tarafından şu şekilde bir prosedürün izlenmesinin beklendiğini ifade ediyor:

ZNK mülakatların iltica memurları tarafından kontrol edilmesi gerektiğine ve durdurulamayacağına vurgu yapıyor. Ancak, ters giden bir şey varsa avukat soru sorabilecektir. Ayrıca mülakat usulünce yerine getirilmediği takdirde avukat nazikçe memurdan durmasını talep edebilecektir. İltica memurunun husumet gütmesi durumunda, avukatların bir amirle görüşmeyi talep etmesi beklenmektedir. Ayrıca yine avukatların yazılı olarak neler yaşandığını anlatması ve ilgililere ulaştırması beklenmektedir.

-Mülakat sonrasında karar verilmesinin neden 2 haftadan fazla sürdüğüne ilişkin soruya Newark İltica Bürosu (ZNK) şu cevabı vermektedir:

ZNK mülakat sonrasında 2 hafta içinde karar verilmesi uygulamasının değişmediğini ifade etmektedir. Ancak güvenlik soruşturmaları karar verilmesini geciktirmektedir. Memurlar kararlarını iki hafta içinde vermek durumundalar.

Newark İltica Bürosu (ZNK)’nun kabul oranı ile ilgili olarak aşağıdaki bilgi paylaşılmıştır:

2017 itibariyle, ZNK’nın kabul oranı %24’tür. Ülke ortalaması ise %36’dır. ZNK kendi oranlarının ülke ortalamasından aşağıda olmasını Newark İltica Bürosu’na yapılan başvuruların üçte birinin ülkeden çıkarılma sürecine (göçmenlik mahkemesi) girebilmek için yapıldığını bunun da oranı düşürdüğünü ifade etmektedir.

– Belgelerin mülakat esnasında veya daha önce teslim edilmesi ile alakalı olarak Newark İltica Bürosu (ZNK) şu bilgiyi paylaşmıştır:

ZNK mülakattan 3 gün önce dosyaların memurlara dağıtımının yapıldığını bildirmektedir. Destekleyici mahiyetteki belgeler mülakattan bir hafta önce gönderilmelidir. Mülakat gününde destekleyici belge sunulması durumunda, ZNK mülakatı gerçekleştirmeyerek yeniden randevu verme hakkına sahiptir.

 İltica Bürolarında ICE veya CBP görevlilerinin bulunup bulunmayacağı, İltica Bürosu ile ICE arasında ne zaman işbirliği ve bilgi paylaşımı yapıldığı sorulduğunda Newark İltica Bürosu (ZNK) aşağıdaki cevabı vermiştir:

ZNK, ICE yada CBP görevlilerinin İltica Bürolarında konuşlandırılması şeklinde bir uygulama olmadığı yönünde teminat vermektedir. İltica Bürosu’nun yaptığı güvenlik soruşturmaları açısından, İltica Bürosu ICE’a bilgi sağlamadığı gibi ICE’in İltica Bürosu’na gelmek şeklinde bir girişimi olmamıştır.

ZNK kendileri tarafından yapılan güvenlik soruşturmalarında ICE’in dahil olmadığını ifade etmektedir. ICE’a bilgi verilmemektedir. Ancak bunun bir istisnası söz konusudur. O da başvuru sahibi hakkında yakalama kararı ya da diğer olumsuz bilgi (örneğin ulusal güvenlikle ilgili) olarak belirtilmektedir. Bu durumda ZNK, ICE’ı bilgilendirmek zorundadır. Fakat sadece ICE bilgilendirilmektedir, yerel polisin bilgilendirilmesi söz konusu değildir. Mülakat randevu bildirimi gönderilmesinin başvuru sahibini mülakata çağırmaktan başka bir amacı yoktur.

Sorularınız için bize (713) 589-2085 (TX) ya da (201)-210-8240 (NJ) nolu numaralardan yahut [email protected] adresine e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Posted on by Carlos Gutierrez in Asylum, Immigration Law

Add a Comment

Facebook

YouTube

LinkedId