GOCMENLIK BUROSUNA YAPILAN ILTICA BASVURULARI ICIN GUNCEL ZAMAN CIZELGESI

Aralık 2017

Iltica Gocmenlik Avukatı Ruby L. Powers

Kurul Onaylı gocmenlik avukatı olarak, dokuz yıldan fazla suredir, aralıksız olarak iltica davaları uzerine sadece gocmenlik hukuku alanında hizmet vermekteyim. Affirmative (Multeci bürosuna yapılan iltica) ve Defensive (Mahkeme yoluyla olan iltica) Iltica alanlarında bir hukuk ogrencisi olarak multeci hukugu kliniginde baslayan ve yıllardır devam eden calısmalarımdan dolayı, 18’den fazla ulkeden gelen muvekkillerimin iltica basvuruları yuksek oranda onaylanmıştır. Firmamın Amerika Birlesik Devletleri’nin her tarafında musterileri bulunmakta olup, yardımcılarım ve ben ülke genelinde gocmenlik burolarına gitmekteyiz.

Affirmative (gocmenlik burosuna yapılan) iltica başvurularında surec her zaman yogunluk ve talebe baglı olarak burodan buroya gore farklılık gostermektedir.Birkac yıl once, gorusmeler yalnızca uç veya dort ay ıcerisinde olup, hatta muvekillerin calısma onayı gelmeden once, karar belli olurdu.

Birlesik Devletler’de, iltica basvurusunda bulunanın nerede yasadıgına baglı olarak, iltica dosyasının hangi gocmenlik burosunda isleme konulucagına karar verilir. USCIS internet sitesinde Gocmenlik Buro Yerleskeleri (Asylum Office Locator) bu baglamda bir kaynaktır.

Basvurunun affirmative (Gocmenlik burosuna yapılan iltica) ya da Defensive (mahkeme yoluyla iltica) olması bir diger onemli faktordur. Affirmative Iltica gocmenlik burosu memuru tarafından iltica ofisinde yapılır. Gorusme genellikle bir memur, sıgınmacı ve avukatı ve gerekirse tercumanın hazır oldugu bir ofiste gerceklesir.

Defensive Iltica (mahkeme yoluyla) kisinin gocmenlik mahkemesi yargılaması altında magduriyetinin giderilmesi basvurusudur. Bu iltica bicimi, davanızı gocmen mahkemesinde gocmenlik hakimi onunde kanıtlamakla kalmayıp aynı zamanda davanın esası hakkındaki dava vekili tarafından herhangi bir muhalefetin ustesinden gelmek zorunda kalacagınızdan dolayı. daha zor olabilir.

Affirmative iltica surecindeki gorusme zamanını beklemek surecin bir kısmı olup, diger onemli nokta ise gorusme sonrasında, gocmenlik burosu, ulke, dosyanın icerigi ve guvenlik arastırmalarını kapsayan pek cok faktore baglı olarak alınan kararın beklenmesidir. Pek cok basvuru sahibi sadece gorusmeyi beklemeye odaklanır, ancak karar surecinin de zaman alacagının farkında olmak zorundadırlar.

Sıgınma talebinde bulunanlara, gorusme icin surecin ne kadar surecegi konusunda bir fikir vermek icin, tecrubelerime dayanarak asagıdaki bilgileri verebilirim. Firmam bu yıl iltica konusunda oldukca yogun bir hizmet sunmus olup, bu konuda paylasacagım cok fazla bilgi bulunmaktadır:

Birleşik Devletler’deki Affirmative sıgınma davaları icin 3 farklı islem sureci vardır.   Olagan surec, cagrı listesine eklenme ve hızlandırılmıs talep. ·

  • Olagan Iltıca Sureci: Iltica ofisine baglı olarak, Olagan Iltica İslem sureleri konusunda USCIS internet sitesinde Affirmative Asylum Scheduling Bulletin baslıgı altında bilgi alabilirsiniz. Bu bulten %100 dogru olmamakla birlikte farklı ofislerin islem sureleri hakkında daha iyi bilgi verebilir. Ornegin, bultende Houston ofisinde (Texas, New Mexico ve Oklohama eyaletlerini kapsıyan) gorusme suresinin 3 yıldan biraz fazla bir zaman aldıgı gorulmektedir. New Orleans ofisinde iki bucuk yıldan az bir sure almaktadır. ·
  • Cagrı Listesi: En az 5 iltica ofisi ile olan iletisim ve deneyimlerime dayanarak, her bir ofis de cagrı listesine eklenme islemi vardır. Bu liste, temel olarak iltica basvurusunda bulunmus birinin uzun suredir beklenen sıgınma gorusmesini iptal etmesi veya yeniden planlaması durumunda olur; ofis bu boşlugu doldurmak ister. Iltica basvurusu yapan pek cok kisi, gorusme gununu sabırsızlıkla beklediklerinden dolayı bir bosluk oldugunda cagrı listesine eklenmek icin gocmenlik burosuna talepte bulunurlar. Bu durumda kısı gorusme gunu ve saati konusunda birkac gun once ya da en fazla uc hafta oncesinde bilgilendirilir.

Ofisim Houston İltica Ofisine sadece 25 dakika uzaklıkta oldugundan, Houston merkezli muvekkillerimin cagrı listesine eklenmelerinde benim acımdan herhangi bir problem yoktur. Yakın zamanda, bir muvekkilim ile baska bir eyalette yapılacak gorusme tarihine 6 gunden az bir zaman kalmasına ragmen, 15 dakika icinde karar verip, gittik. Gorusmeye gitmeye karar verdikten ve kısa bir zaman diliminde yogun bir hazırlık sonrasında uzun bir yolculuk yaptık ve gorusmeden kısa bir sure sonra muvekkilimin iltica talebi onaylandı!

Houston’da, kisinin, Cagrı Listesine eklenme talebinde bulunması icin basvuru yapıldıktan sonra 1 yıl beklemesi istenir. Deneyimlerime gore, bu durum diger ofisler için gerekli olmayabilir ancak bunu dosyanızın gonderildiği ofis ile irtibata gecip, teyit etmek daha uygun olur.·

  • Hızlandırılmış Talep: Sıgınma talebinde bulunan kisinin kendisi ya da ister Birlesik Devletler’de ister başka bir ulkede bulunan yakın aile bireyleri  (dosyada adı gecen es ve cocuklar) acısından mutlak bir olum kalım tehlikesi ya da durumu varsa, hızlandırılmıs talepte bulunulabilir. Her bir ofisin farklı proseduru olabilir ancak genelde benzer olup, hızlandırma talebini destekleyen delillerle birlikte yazılı talepte bulunabilirsiniz. Basvurduktan sonra sıgınma talebinde bulunan kisi veya avukatı talebi takip edebilir. Muvekkillerimiz adına yaptıgım tum hızlandırma talepleri 3 hafta icinde gorusme ile neticelenmistir. Tekrar ifade etmek isterim ki, bu talepte bulunmak onemli bir mesele olup, hafife alınmamalıdır. 

Sonuc olarak gorusme için hazırlıklı olmak cok onemlidir. Iltica konusunda yazdıgım diger makaleleri asagıdaki listede bulabilirsiniz. Gorusmeniz oncesinde iltica konusunda deneyimli bir avukattan danısmanlık almanızı onemle tavsiye ederim. Uzun bir bekleyisten sonra gelen gorusme tarihi haberinden sonra, gorusmeye hazırlık yapmak için cok kısa zamanınız olabilir. Arastırmalara gore iltica talebinde bulunan kisinin avukatı varsa talebinin onaylanması avukatı olmayan birine gore daha yuksektir. Ancak lutfen avukatınızı secerken sadece gocmenlik konusunda degil, ozellikle iltica konusunda deneyimli avukatı secmeye ozen gosterin. Iltica talebinizin onaylanmasında dogru avukatı secerek gorusme gunu için iyi bir sekilde hazırlanmıs olmanın etkisi oldukca fazladır.

To learn more about asylum law and immigration law, contact our asylum lawyers and immigration lawyers today.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top