Göçmenlik Mahkemesi İstatistikleri ve Yeni Göçmenlik Yargıçları

Avukat Cynthia Milian tarafından

Göçmenlik Araştırmaları Merkezi geçtiğimiz günlerde Göçmenlik Mahkemesi, Göçmenlik Dairesi İcra Dairesi (EOIR) ve Göçmenlik Temyiz Kurulu (BIA) önünde bekleyen davaların sayısı hakkında bir çalışma yürütmüştür.

Raporlar, beklemede olan dosyaların sayısının artmış olduğunu göstermektedir. Bu istatistiklerin yayınlandığı tarih itibariyle, göçmenlik mahkemelerindeki yaklaşık 328 göçmen yargıcının önünde bekleyen 697,777 dosya veya yargıç başına 2,090 dosya bulunmaktadır. 2016 yılında sonuçlanan dosya sayısı 153.133 iken, 2017 yılında sonuçlanan dosya sayısı 169.150’ye yükselmiştir. 2018 mali yılının ilk iki çeyreği boyunca, göçmenlik mahkemeleri 92.009 vakayı sonuçlandırmıştır; böyle devam ederse, göçmenlik mahkemeleri bu mali yılda 184.000’den fazla dosyayı sonuçlandıracaktır.

Ek olarak, 16 Ağustos 2018’de, Göçmenlik Dairesi İcra Dairesi (EOIR)  23 yeni göçmenlik  yargıcını işe alarak, bünyesinde yer alan toplam göçmenlik yargıcı sayısını 351’e yükseltmiştir. 2017 yılı Ocak ayının sonundan bu yana 82 göçmenlik yargıcı görev yemini etmiş  olup, EOIR bu sonbaharda en az 75  göçmenlik yargıcınının daha işe alınacağı ek üç işe alım dönemi  öngörmektedir. Görev yemini eden yeni yargıçlar hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Yargıçların artması ve Başsavcı tarafından kotaların uygulanmasıyla beraber  mahkemedeki duruşmaların çok daha hızlı ilerlediğini görüyoruz. Şimdi her zamankinden daha fazla, bir avukatın bir sonraki duruşmada sizi temsil etmesi zorunlu olmaktadır.

To learn more about asylum law and immigration law, contact our asylum lawyers and immigration lawyers today.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top