1311 Enid St.

Houston, Texas 77009

Call Today
+1 (713) 589-2085

English, Spanish or Turkish.

Mon - Fri: 8:30 AM - 5:30 PM CST

Houston Office Hours

İltica Başvurusu: Davanızın Güvenilirliğini Etkileyen Faktörler

Avukat: Nadia Khalid

Son birkaç ay içinde, iltica süreci, bir sığınmacının davasının güvenilirliğini ve / veya başarısını etkileyen faktörleri değiştiren sert değişiklikler ve yeni politika direktifleri yaşamıştır.  İltica görüşmeleri sırasında farkettiğimiz faktörlerden biri, alternatif vize statüsünden iltica talebinde bulunulmasına geçişin etkisidir. Örneğin, sona ermiş bir E-2 (yatırımcı vizesi) ‘den iltica başvurusu yapmaya geçiş.

Genel olarak, iltica başvuruları, Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş tarihinden itibaren bir yıl içinde yapılmalıdır.  Ancak, bazı durumlarda, “olağanüstü şartlar” iltica başvurusunda bulunanlara, bir yıl geçtikten sonra da başvuru yapma imkanı verir. “Olağanüstü şartlardan” biri alternatif vize statüsüdür.  Ancak, alternatif bir vize statüsüne sahip olmak, başvuranın kendi takdirine bağlı olarak sığınma başvurusunda bulunmasına izin vermemektedir. Sığınma başvurusu, alternatif vize statüsünde olunsa bile, aşağıdakilere göre makul bir süre içinde yapılmalıdır: alternatif vize durumunun elde edildiği tarih; Ülkenizde iltica yapmanıza neden olan olayın gerçekleştiği tarih; iltica başvurusunda bulunduğunuz tarih; ve alternatif vize statünüzün süresinin dolduğu tarih. Bu nedenle asıl soru, mantıklı olan nasıl olur? Tecrübelerimize göre iltica memurları, ülkenizde iltica talebinde bulunmanızı sebep olan olayın ne zaman gerçekleştiğine ilişkin zaman çizelgesine  ve alternatif vize statüsüne sahip olsanız bile, ABD’ye giriş yaptıktan sonra makul olmayan bir süre sonrasında  sığınma başvurusu yapıp yapmadığınıza odaklanmaya başlamışlardır.

Bazı kişilerin iltica başvurusunu  alternatif vize statüsü gibi basit gördükleri gözardı edilmemelidir. Sığınma başvurularının büyük akışı dikkate alındığında, başvuranın sığınma talebini kanıtlamak için daha fazla inceleme yapılmıştır. Geçmişteki zulüm ve / veya gelecekteki zulüm korkusunun olup olmadığı, özellikle bir başvuru sahibinin alternatif vize statüsüyle gelmesi durumunda aşırı bir incelemeye tabi tutulmaktadır.

Bu incelemenin nedeni, zaman zaman makul sebeplerdendir. İltica bürosundaki memurlar,kişilerin kendi ülkelerinde çeşitli zulüm biçimlerinden kaçıp, iltica ile sunulan korumayı almak için değil, ülkede yasal statü sağlamak amacıyla iltica başvurusunda bulunduklarını görmektedirler.

Alternatif vize statüsünde ya da süresi dolmuş vize statüsünde iken sığınma talebinde bulunanlara tavsiyemiz şu şekildedir: bir iltica başvurusu yapmadan önce bir sığınma talebinin esaslarını araştırın ve anlayın. Sadece yasal statü elde etmek için iltica başvurusu yapmak iki tarafı keskin bir kılıçtır. Geçici olarak yasal statü elde edebilmekle birlikte, iltica mülakatları ve kararları her zamankinden daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Bir sonraki ay iltica talebinde bulunursanız, yüksek olaslıkla  birkaç ay içinde mülakata çağrılabilir ve iddianızın gücüne dayanarak  ya iltica onayı alabilir ya da mahkemeye yönlendirilirsiniz. Mahkeme süresi boyunca , aktif olarak sınırdışı edilme sürecindesinizdir. Ve mahkeme süreci, nihai karara itiraz etme seçeneği ile 2-4 yıl sürse de, bu karmaşık ve uzun sürece, iltica başvurusunu geçmiş ve gelecekteki zulümden kurtulmak için değil, sadece yasal statü almak için yaparak girmenin gereği yoktur.

Herhangi bir sorunuz varsa veya iltica talebinde bulunmayı düşünüyorsanız, lütfen 713-589-2085 numaralı telefondan bizi arayın ya da [email protected] adresinden bize e-posta gönderin. Şu anda bulunduğunuz veya elde etmeyi umduğunuz vize durumunuz için en iyi çözümü belirlemenize yardımcı olmayı umuyoruz.

To learn more about asylum law and immigration law, contact our Houston asylum lawyers and Houston immigration lawyers today.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
Scroll to Top